Wednesday, June 16, 2010

Pretzels, Pretzels, Pretzels

Look, I love Costco...but 50 lbs of rice? Come on! I'm just one man, what the hell am I going to do with 50 lbs of rice?!

I know it's not a novel take, but it seriously always cracks me up when I'm walking through there and I see a 20 gallon tube of mayonnaise or a pack of 144 toothbrushes. Sure it breaks down to only cost you 20 cents a toothbrush, but so what, you've got 144 of them. Now you have to spend $500 putting in new cabinets just to accommodate all your oral hygiene paraphernalia.

The good news is that if the big one hits and we run out of drinking water, Megan and I have a 24 pack of rice milk and 4 dozen Ciff bars to hold us over now.


  1. And can anyone ever walk out of that place without spending $100?

  2. I heard about a guy in AZ that got out of there after only dropping $60. Turns out it was an urban legend though.